U

Miskolci SZEM 2014 (Színművészeti Egyetemek Miskolcon)

Dátum

2014 febr

04
-

2014 febr

09

Esemény helyszíne:
Miskolci Nemzeti Színház - 3525Miskolc, Déryné u. 1.

Nézze meg térképen
Németország, Lengyelország, Litvánia, Csehország, Románia, Magyarország. Hat nemzet, öt külföldi és négy magyar előadás, workshopok, vizsgaelőadások, közönségtalálkozók és szakmai beszélgetések. Az előző évadban elért szakmai és közönségsiker után idén február 4-e és 9-e között a Miskolci Nemzeti Színház ismét otthont ad az európai Színművészeti Egyetemek Miskolcon (miskolci SZEM) fesztiválnak.

Ezúttal a SZEM külföldi előadásaira szeretnénk felhívni a figyelmet.

MINDENNEK ELLENÉRE(In Spite of Everything/All)

Küzdelem a szörnyeteggel

Litván Zene- és Színművészeti Akadémia, Vilnius (Litvánia)

 

Magyarországon igazi kuriózum a litván diákok idei látogatása. Táncdrámájukban az ötfős csapat tagjai a kitartásról, a reménytelenséggel való küzdelemről vallanak. A produkció koreográfusa az új-zélandi Tony Vezich, akinek tánc- és mozgásszínházi előadásaival a világ számos országában találkozhatunk. „A szörnyeteg szabadon engedése” elnevezésű speciális táncpedagógia módszerével a táncosok legbelső érzéseit hozza felszínre. Szükségük is lesz rá, mert győzedelmeskedni kell. Mindennek ellenére.

 

Az 1933-ban alapított Litván Zene- és Színházművészeti AkadémiaLitvánia egyetlen olyan felsőoktatási intézménye, amely színház-, zene-, és filmművészettel kapcsolatos képzést is nyújt,de a hallgatók többek közt művészeti menedzsmentet és pedagógiát is tanulhatnak. Az Akadémián emellett rendszeresen tartanak nemzetközi művészeti fesztiválokat és konferenciákat.

 

Előadás: 2014. február 4. 17:00 és 20:30 – Nagyszínház

 

 

 

OPERCULUM – A haza keresése (OPERCULUM – Looking for Heimat)

Fizikai színház

Ludwik Solski Állami Színművészeti Akadémia, Krakkó – Bytom (Lengyelország)

August Everding Bajor Színházakadémia, München (Németország)

Német és lengyel nyelvű előadás magyar és angol felirattal.

 

A német-lengyel koprodukcióban mozgásszínházi és táncszínházi eszközökkel gondolkodnak a bytomi és müncheni diákok a „Heimat”-ról. A német szó a 19. században még egyszerűen otthont, a házat és az ahhoz tartozó birtokot jelentette, a 21. századra viszont már tágabb a jelentése. A mai fiatalok számára a világ nyitott, járják Európát és eljuthatnak a legtávolabbi országokba is. Mit jelenthet számukra az, hogy „haza”? Előadásukban a szó három lehetséges jelentését vizsgálják – közben Olga Tokarczuk lengyel írónő töredékes szövegeit és Juan Klaus Obermayer chilei származású német zeneszerző műveit használják fel. A hazavezető út pedig számos meglepetést tartogat a számukra.

 

Előadások: 2014. február 5. 17 óra és 21 óra – Kamaraszínház

 

Eugene Ionesco:

A KOPASZ ÉNEKESNŐ (The Bald Soprano)

Ellenszínmű

"I.L. Caragiale" Színház- és Filmművészeti Egyetem, Bukarest (Románia)

Angol nyelvű előadás magyar felirattal.

 

Az abszurd színház egyik atyja, Eugene Ionesco Romániában született, majd franciául írta meg legnagyobb műveit. Idén a bukaresti színinövendékek a főművével érkeznek Miskolcra. Mr. és Mrs. Smith ismerős, mégis teljességgel képtelen hétköznapjai elevednek meg a színpadon, különös hangsúllyal a Ionesco drámájában rejlő szerelmi szálakon. Szavak, széteső mondatok, őrült érzelmek... Mi pedig sírunk és nevetünk a Smith házaspár világán. Mert igen, a mi valóságunk is ilyen. Sőt!

 

Az "I.L. Caragiale" Színház- és Filmművészeti Egyetem Románia egyetlen állami felsőoktatási intézménye, amely mind a színház-, mind a filmművészet területén képzést nyújt. Az 1834-ben alapított, nagymúltú intézmény nevelte ki a nemzetközi hírű román színészek és rendezők generációinak sorát, és itt végeztek az ezredforduló utáni filmes újhullám legjobbjai is.

 

Előadások: 2014. február 5. 19 óra és február 6. 20 óra - Játékszín

 

E. F. Burian:

HÁBORÚ (Vojna)

Népköltészet, tánc és a háború hangjai

Színházművészeti Kar, Prágai Előadóművészeti Egyetem – DAMU, Prága (Csehország)

Cseh nyelvű előadás magyar és angol felirattal.

 

Emil František Burian, cseh avantgárd rendező, librettista és zeneszerző 1935-ben bemutatott dramatikus zeneművében a cseh népköltészet a század elején felfedezett új darabjait használta fel, témájául pedig az Első Világháború és az ahhoz vezető utat választotta. Kendőzetlen háborúellenessége miatt a Második Világháború és a német megszállás során betiltották a művet – Burian legközelebb 1954-ben mutathatta be, miután visszatért a Dachau-i koncentrációs táborból.

 

A darabot azóta csupán néhány alkalommal adták elő, többnyire rövidített formában, ezúttal pedig a prágai Színházművészeti Kar diákjai tesznek kísérletet a megérthetetlen megértésére. Előadásukban keveredik a tánc és a népköltészet – és mindent áthat a Háború zenéje.

 

A prágai DAMU Színházművészeti Karán a diákokat Csehország legkiemelkedőbb művészei oktatják. Többek közt színészeket, rendezőket, látványtervezőket és kritikusokat is képeznek – és az itt végzettekkel a cseh színház minden területén találkozhatunk.

 

Előadások: 2014. február 6. 17 óra és 21 óta – Csarnok

 

Benjamin Britten:

LUKRÉCIA MEGGYALÁZÁSA(The Rape of Lucretia)

Opera a huszadik századból

Aleksander Zelwerowicz Nemzeti Színművészeti Akadémia, Varsó (Lengyelország)

Angol nyelvű előadás magyar felirattal.

 

A Magyarországon kevésbé ismert huszadik századi operaszerző, Benjamin Britten különösen szép operáját dolgozták fel a varsói egyetem diákjai. Nagyszabású és látványos előadásukban Lukréciának, a szépséges római fiatalasszonynak azért kell bűnhődnie, mert ő az egyetlen, valóban tiszta lélek a züllött római királyságban. Britten szakrális zenei motívumokat és a kortárs zenét ötvöző művében a színház eredetéhez nyúlik vissza, és az antik görög kórusról mintázza sajátját. Időtlen, tragikus történet az emberi lélek sötét oldaláról – és a megváltásba vetett hitről.

 

A lengyel színházművészet egyik meghatározó intézménye, az A. Zelwerowicz Nemzeti Színművészeti Akadémia a két legnagyobb lengyel színiakadémia összevonásával jött lére 1950-ben. Kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik, hallgatói rendszeres résztvevői a legfontosabb színházi fesztiváloknak.

 

Előadás: 2014. február 7. 20 óra – Festőtár

 

 

 

www.miskolciszem.hu