Szimbiózis Alapítvány - Baráthegyi Erdei Iskola
Elérhetőség
3535 Miskolc, Ibolya utcaA Szimbiózis Alapítvány 1999 végén jött létre. A szervezet peremhelyzetű, fogyatékossággal élő emberek oktatását, nevelését, társadalmi integrációját támogatja.
Különös figyelmet szentel a széles körű társadalmi szemléletformálásra. A célcsoport bevonásával osztályfőnöki órákat és interaktív integrációs programokat szervez, közreműködésükkel speciális turisztikai szolgáltatást működtetnek.
Miskolc – Diósgyőri városrészében található a Barát-hegy, ahol szerzetesek gazdálkodtak már az 1300-as években.
A Barát-hegy északi lejtőjén épült föl a Szimbiózis Alapítvány 5 hektáros Baráthegyi Majorsága.
Lakóotthonban 14 autista és értelmileg akadályozott személy lakik, valamint naponta a térségből 35 sérült személy ellátását és foglalkoztatását valósítják meg.
Őseink hagyományait felelevenítve, a területen mezőgazdasági tevékenységet folytatnak, ezzel munkát biztosítanak a környékről bejáró és a lakóotthonban lakó fogyatékossággal élő fiatalok, és megváltozott munkaképességű munkatársak számára.
A folyamatosan fejlődő öko-parkban szélkerék húzza fel a vizet a kútból, a kerti tó, üvegház mellett istállók, manufaktúrák találhatóak.
Mezőgazdaságból származó jövedelmünk legnagyobb része a kecsketenyésztéshez és a tejfeldolgozáshoz kötődik
2013-ban, a Vidékfejlesztési Minisztériumtól a „Baráthegyi kecskesajt” megkapta a HÍR védjegy viselésének jogát, az előző évben megszerzett Élő Tisza védjegy mellé.
„Házi sajtkészítő képzés” államilag akkreditált.
A majorság működtetői az alapvető célok elérése mellett folyamatosan keresik az innovatív megoldásokat a társadalmi integráció gyakorlatorientált megvalósítására.
Ezen küldetési cél elérésére hozták létre 2009-ben a lakóotthon tetőterében üzemelő ifjúsági panziót (Baráthegyi Farm Panzió), mely helyet ad a Baráthegyi Erdei Iskolának is.
Szorgalmi időben iskolai, óvodai csoportokat fogadnak, nyáron pedig a családok fogadása mellett, integrált gyermektáborokat szerveznek.
Jelenleg 6 szobában 38 főt tudunk elszállásolni.
Folyamatosan bővülő szakmai programok:
- kecskefejés, sajtkészítő képzés,
- kecske tejtermékek árusítása,
- lovas oktatás, csacsigolás
- élet a jurta körül,
- íjászat,
- kertészkedés,
- ökoturizmus,
- mini kalandpark,
- erdei iskolai szolgáltatás,
- panzió, étkezés biztosítása,
- falusi vendégasztal szolgáltatás,
- túravezetések, terepi foglalkozások,
- osztálykirándulások, nyári táborok,
- csapatépítő tréningek, továbbképzések,
- kültéri kemence és szalonnasütő használat,
- kézműves foglalkozások, (gyertyamártás, nemezelés, szövés, madáretető készítés)
Programok aktív közreműködői az egyes munkaterületeken dolgozó sérült munkatársak.
A közös tevékenység során pozitív szerepkörökben mutatkoznak be a fogyatékkal élők, melynek következménye az integráció automatikus megvalósulása.
A minősített, Baráthegyi Erdei Iskola, tagja a Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetségének.
Erdei iskolás foglalkozásokon, alapvető motívumként jelenik meg a népi hagyományok újjáélesztése, a mezőgazdaság gyakorlati oktatása, a befogadó társadalmi szemléletváltás, környezettudatos szemléletmódra, életmódra való igény felkeltése, s nevelése.
A foglalkozások részben az iskolai tananyaghoz kapcsolódó gyakorlati ismeretek, részben pedig környékünk természeti értékeinek, népi kultúrájának, bemutatása.
Környéken több turisztikai célpont található (Diósgyőri vár, Papírgyár, Bükki Nemzeti Park, Állatkert, Lillafüred nevezetességei, tanösvények…), melyeket gyakran látogatunk a hozzánk érkező csoportokkal.
2014-ben felépítik a Diósgyőri vár kicsinyített mását, mely játszóvárként funkcionál, közepén egy 100 fő befogadására képes színpaddal
2014-ben felépítik a „Baráthegyi Manufaktúra” épületét, melyben egy új sajtkészítő üzem és egyéb kézműves tevékenységek számára kialakított műhely kap helyet.
2014.03.01. üzlet Miskolcon, a Búza téri piacon és a belvárosban.
Programokról és szállásról bővebb információ:
Baráthegyi Erdei Iskola,
3535 Miskolc, Ibolya u.41.
E-mail: majorsag@barathegy.com
Web:www.barathegy.com, www.szimbiozis.net